Biuro rachunkowe w Warszawie czy księgowość online?

0
752
Księgowość internetowa
Księgowość internetowaZałożenie pierwszego biznesu to zawsze pewien stres związany m.in. z koniecznością samodzielnego rozliczania podatków. Dla niedoświadczonej osoby, która nie orientuje się w gąszczu często ze sobą sprzecznych przepisów, może być to mocno stresującym zajęciem. Dlatego wielu początkujących przedsiębiorców otwierając swój pierwszy biznes w Warszawie lub dowolnie innym mieście, decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego. Istnieje jednak inny sposób na znacznie tańsze usługi księgowe dla małych firm. Jest nim tzw. księgowość internetowa lub online.

Czym jest księgowość internetowa?

To forma klasycznych usług księgowych realizowanych za pośrednictwem specjalnej platformy – programu komputerowego dostępnego online. Przedsiębiorca rejestruje się w specjalnym systemie internetowym stworzonym z myślą o obsłudze podatkowej firm i wykupuje określony pakiet usług w formie miesięcznego abonamentu. Wysokość abonamentu zależy od typu usług księgowych, z jakich przedsiębiorca chce korzystać. W przypadku małych firm miesięczny dostęp do podstawowych, najważniejszych dla nich funkcjonalności systemu, będzie zwykle kilka razy tańszy niż skorzystanie z pomocy tradycyjnego biura rachunkowego. Dużą zaletą tego typu rozwiązania jest również jego powszechny charakter i nieograniczona dostępność. Internetowe usługi księgowe realizowane za pośrednictwem sieci dostępne są zarówno dla przedsiębiorców z Warszawy, jak i z innych miast, miasteczek i wsi, z całego kraju. Wystarczy dostęp do sieci i urządzenie wyposażone w przeglądarkę internetową.

W odróżnieniu od księgowości tradycyjnej, w przypadku księgowości internetowej przedsiębiorca musi samodzielnie wprowadzać do systemu wystawiane i otrzymywane faktury, co może być pewnym utrudnieniem. System samodzielnie je zlicza i przygotowuje odpowiednie dokumenty finansowe – deklaracje podatkowe w formie gotowej do wysłania, do określonego urzędu.

Kiedy księgowość internetowa, a kiedy tradycyjna?

Choć usługi księgowe online mogą być atrakcyjną formą rozliczeń podatkowych z uwagi na ich niski miesięczny koszt, to w pewnych sytuacjach tradycyjna księgowość realizowana przez stacjonarne biura księgowe w Warszawie, może okazać się dla przedsiębiorcy korzystniejsza. Doświadczeni księgowi z biura rachunkowego mogą podpowiedzieć, jakie rozwiązania finansowe będą lepsze dla danej firmy, system komputerowy tego nie zrobi. Oszczędność związana z wyborem księgowości internetowej w dłuższej perspektywie czasu może okazać się zatem pozorna, chyba że przedsiębiorca ma pełną świadomość tego, jakie rozwiązania finansowo-prawne są dla niego w danym momencie najkorzystniejsze.

Więcej informacji na temat księgowości internetowej znajduje się na naszej stronie, zapraszamy: www.business-care.pl