Migracje ludzi do innych krajów, to coś normalnego, co praktykowane jest przez wszystkie kraje i nie są one do końca zależne od statusu finansowego. Polacy najczęściej wybierają Niemcy, kraje Skandynawskie, Anglię, Irlandię itp. Warto więc na przyszłość wiedzieć, jakie posiadamy w tych miejscach prawa i obowiązki, np. informacje, czy można otrzymać zasiłek na dziecko w Niemczech, a jeśli tak, to na jakich zasadach odbywa się tego typu operacja.
Kto może się ubiegać o zasiłek na dziecko w Niemczech?
Dzięki temu, że Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, każdy pracujący rodzic w Niemczech w sposób legalny, posiada możliwość otrzymania dodatkowych świadczeń dla swoich pociech. Oczywiście jest kilka warunków, które należy spełnić, by taką dodatkową pomoc finansową uzyskać. Po pierwsze muszą być to osoby zatrudnione w Niemczech lub muszą prowadzić własną działalność gospodarczą na terytorium Niemiec. Po drugie dzieci muszą mieszkać w tym samym gospodarstwie, a po trzecie, zatrudnienie rodzica musi być legalne i opodatkowane.
Jak się okazuje, zasiłek na dziecko w Niemczech można otrzymywać do 25 roku życia pociechy, pod warunkiem, że będzie ono w dalszym ciągu się uczyć lub przerwa w nauce nie będzie dłuższa niż 4 miesiące. W innym wypadku, rodzina systematycznie będzie otrzymywać pomoc do 18 roku życia. Innym wymaganiem, by rodzice otrzymywali świadczenia dodatkowe dla swoich dzieci, jest upośledzenie fizyczne lub umysłowe pociechy, ponieważ nie jest ono wtedy zdolne do normalnego podjęcia zawodu, a koszty utrzymania się o wiele wyższe. Kolejną sytuacją jest moment, gdy dziecko jest zarejestrowane jako bezrobotne i aktywnie szuka zatrudnienia.
Ile wynosi zasiłek na dziecko w Niemczech?
Zasady przyznawania zasiłków i otrzymywane sumy z każdym rokiem się zmieniają. Żeby przedstawić większe początkowe możliwości, należy zapoznać się kwotami, które obecnie panują na terytorium Niemiec – przypominamy, że w kolejnym roku może ulec to zmianie, lecz nie musi.
Na pierwsze dziecko i drugie, istnieje możliwość otrzymania 194 euro. Na trzecie jest to już 200 euro, a na każde kolejne 225 euro. Czy są to duże kwoty? Zależy od oczekiwań, jednak biorąc pod uwagę zarobki z pracy, z pewnością taka kwota pozytywnie wpłynie na budżet domowników. Istnieje również możliwość ubiegania się o wyrównanie zasiłków za okres 4 miesięcy wstecz – do niedawna okres ten wynosił aż 4 lata, lecz niedawno uległo to zmianie.
Oczywiście w przypadku osób o mniejszych dochodach, istnieje wiele dodatkowych możliwości poprawy budżetu, zwłaszcza jeśli w gospodarstwie znajdują się dzieci.