Sprzedaż odziedziczonego mieszkania – jak się przygotować?

0
78
Sprzedaż odziedziczonego mieszkania
Sprzedaż odziedziczonego mieszkania

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania. Sprzedaż nieruchomości w każdym przypadku wymaga przestrzegania określonych procedur oraz zgromadzenia niezbędnych dokumentów. Jak  w praktyce wygląda kwestia sprzedaży odziedziczonego  mieszkania i  jakich formalności bezwzględnie musi dopełnić spadkobierca?
W tym artykule  znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania oraz wskazówki, jak najkorzystniej sprzedać odziedziczone mieszkanie.

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania  wiąże się z  koniecznością dopełnienia wielu procedur oraz posiadania stosownych dokumentów, wymaga to pewnej wiedzy i zaangażowania ze strony spadkobiercy  oraz poświęcenia  przez niego wolnego czasu niezbędnego do załatwiania spraw formalnych np. w urzędach. Do przedsięwzięcia, jakim jest sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku, warto dobrze się przygotować.

W celu uniknięcia  błędów i uproszczenia  całej  transakcji zachęcamy do korzystania z usług profesjonalistów w branży obrotu  nieruchomościami – nasze biuro Nieruchomości Poznań oferuje kompleksowe wsparcie – doradzamy klientom
i pomagamy w szybkiej oraz bezpiecznej  realizacji przedsięwzięcia.

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania

– o czym trzeba pamiętać?

Najistotniejszą kwestią umożliwiającą sprzedaż odziedziczonego mieszkania jest posiadania aktu nabycia nieruchomości. Aby móc sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku musimy posiadać dokument uprawniający nas do rozporządzania danym lokalem.

Akt nabycia nieruchomości można  uzyskać na dwa sposoby:

 • Na drodze sądowej –  w tym przypadku trzeba mieć świadomość, że cały proces może potrwać co najmniej kilka miesięcy lub dłużej, ponieważ sprawy sądowe toczą się swoim rytmem. Z reguły opłaty sądowe są znacznie niższe od stawek notarialnych, jednak warto przekalkulować, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w danej sytuacji. Należy bowiem  wziąć  pod uwagę np. konieczność  opłacania czynszu i innych kosztów mieszkania w czasie trwania postępowania sądowego, do pokrywania których zobligowani są spadkobiercy.
 • W kancelarii notarialnej – jest to dość kosztowny, ale najszybszy sposób. Korzystny dla osób chcących jak najszybciej sprzedać mieszkanie, aby nie  ponosić kosztów z nim związanych jak np. czynsz, remont czy inne opłaty wynikające z faktu, że mieszkanie stoi puste. U notariusza muszą stawić się wszyscy spadkobiercy, również ustawowi, nie ujęci w testamencie, jest to obowiązkowy warunek, który zapobiega ewentualnemu  podważaniu testamentu w przyszłości.  Ten  wymóg może sprawiać  pewien problem, ale warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ po poświadczeniu u notariusza można bezzwłocznie uruchomić procedurę sprzedaży mieszkania.
  Firmy budowlane nie odczuwają dużego spowolnienia. Osłabienie koniunktury w budownictwie spodziewane jest w przyszłym roku

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania –  jak wyglądają kwestie podatkowe?

Złożenie deklaracji do Urzędu Skarbowego jest obowiązkowe, nawet jeśli jesteśmy zwolnieni z podatku od spadku. Mamy na to pół roku od uprawomocnienia się postanowienia sądu w sprawie nabycia spadku lub od sporządzenia zapisu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza.  W celu skorzystania z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn składamy formularz podatkowy SD – Z2.

Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia może skutkować nałożeniem przez Urząd Skarbowy wysokiej kary finansowej.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wpływy z tytułu spadku nie przekraczają kwoty wolnej od podatku obowiązującej w danym roku podatkowym, wtedy można nie składać deklaracji, ale jest to  praktycznie niemożliwe w przypadku dziedziczenia nieruchomości.

Podatek od spadku – kto musi go zapłacić?

Z podatku od spadku całkowicie zwolniona jest najbliższa rodzina spadkodawcy:

 • współmałżonek
 • zstępni – dzieci, wnuki, prawnuki,
 • osoby przebywające obecnie lub w przeszłości w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, placówkach opiekuńczo – wychowawczych ( na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązującej od 27. 10. 2020)
 • wstępni – rodzice, dziadkowie
 • rodzeństwo
 • pasierb
 • ojczym i macocha.

WAŻNE!!

Podczas sprzedaży nieruchomości nabytej drogą spadku zawsze należy przedłożyć  kupującemu zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, że podatek został opłacony lub był nienależny. Taki dokument jest bezwzględnie wymagany przez notariusza podczas podpisywaniu aktu  sprzedaży nieruchomości.

Warto pamiętać, że nawiązując współpracę z biurem nieruchomości klient zostaje odciążony z załatwiania osobiście wielu formalności –  pracownicy agencji w jego imieniu kompletują dokumentację, m.in.  załatwiają  zaświadczenia z US.

Czy trzeba zapłacić podatek od sprzedaży odziedziczonego mieszkania?

Podatek od sprzedaży nieruchomości to zupełnie inna kwestia, niż podatek od spadku.

Od 1 stycznia 2019 roku diametralnie  zmieniły się przepisy dotyczące podatku od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości. Do tej pory spadkobierca musiał czekać 5 lat, aby móc sprzedać odziedziczoną nieruchomość bez płacenia podatku. Obecnie wygląda to inaczej – pięcioletni termin nadal jest obowiązujący, ale w odniesieniu do spadkodawcy.

  Czy mech chrobotek nadaje się na zielony ściany?

W praktyce oznacza to, że 5 lat liczymy nie od momentu otrzymania nieruchomości w spadku, ale od chwili  jej zakupu lub wybudowania przez spadkodawcę.

Podsumowując –  sprzedaż mieszkania ze spadku jest możliwa od momentu nabycia spadku, czyli śmierci spadkodawcy.

Co w sytuacji, gdy chcesz uniknąć  podatku, a nieruchomość została nabyta lub wybudowana przez spadkodawcę krótko przed jego śmiercią? 

 • Można odczekać wymagany ustawowo  okres pięciu lat ( należy pamiętać, że czas liczymy do końca roku kalendarzowego , w którym spadkodawca nabył nieruchomość)
 • Można sprzedać nieruchomość, ale kwotę uzyskaną ze sprzedaży należy w całości przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe np. zakup działki, remont domu lub spłatę kredytu zaciągniętego na  zamieszkiwaną nieruchomość. Należy pamiętać o udokumentowaniu wszystkich wydatków i zachowaniu faktur, ponieważ Urząd Skarbowy ma 5 lat na przeprowadzenie kontroli – po tym okresie sprawa ulega przedawnieniu.

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania

Jak korzystnie sprzedać mieszkanie ze spadku?

Sprzedając nieruchomość  warto mieć świadomość wszystkich  wymaganych prawem procedur. Zachęcamy do korzystania z usług naszego biura Nieruchomości Poznań – posiadamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by przeprowadzić transakcję sprawnie, szybko
i bez niepotrzebnego stresu.

 • Biuro Nieruchomości Poznań
 • Sprzedaż nieruchomości kompleksowo
 • Nieruchomości – wynajem, sprzedaż Poznań

Chcesz sprzedać dom lub mieszkanie? Zachęcamy do przeczytania naszych wcześniejszych artykułów, dowiesz się z nich, jak przygotować nieruchomość do sprzedaży  oraz jakie dokumenty są niezbędne do podpisania aktu sprzedaży:

 • Jak sprzedać dom?
 • Jak sprzedać mieszkanie?
 • Sprzedaż mieszkania z lokatorem
Poprzedni artykułAmbitne plany Portu Gdańsk. Rekordowe przeładunki rodzą konieczność wielomiliardowych inwestycji kolejowych
Następny artykułSprzedaż mieszkania z lokatorem – jak to zrobić?