Sprzedaż odziedziczonego mieszkania. Sprzedaż nieruchomości w każdym przypadku wymaga przestrzegania określonych procedur oraz zgromadzenia niezbędnych dokumentów. Jak w praktyce wygląda kwestia sprzedaży odziedziczonego mieszkania i jakich formalności bezwzględnie musi dopełnić spadkobierca?
W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania oraz wskazówki, jak najkorzystniej sprzedać odziedziczone mieszkanie.
Sprzedaż odziedziczonego mieszkania wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu procedur oraz posiadania stosownych dokumentów, wymaga to pewnej wiedzy i zaangażowania ze strony spadkobiercy oraz poświęcenia przez niego wolnego czasu niezbędnego do załatwiania spraw formalnych np. w urzędach. Do przedsięwzięcia, jakim jest sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku, warto dobrze się przygotować.
W celu uniknięcia błędów i uproszczenia całej transakcji zachęcamy do korzystania z usług profesjonalistów w branży obrotu nieruchomościami – nasze biuro Nieruchomości Poznań oferuje kompleksowe wsparcie – doradzamy klientom
i pomagamy w szybkiej oraz bezpiecznej realizacji przedsięwzięcia.
Sprzedaż odziedziczonego mieszkania
– o czym trzeba pamiętać?
Najistotniejszą kwestią umożliwiającą sprzedaż odziedziczonego mieszkania jest posiadania aktu nabycia nieruchomości. Aby móc sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku musimy posiadać dokument uprawniający nas do rozporządzania danym lokalem.
Akt nabycia nieruchomości można uzyskać na dwa sposoby:
- Na drodze sądowej – w tym przypadku trzeba mieć świadomość, że cały proces może potrwać co najmniej kilka miesięcy lub dłużej, ponieważ sprawy sądowe toczą się swoim rytmem. Z reguły opłaty sądowe są znacznie niższe od stawek notarialnych, jednak warto przekalkulować, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w danej sytuacji. Należy bowiem wziąć pod uwagę np. konieczność opłacania czynszu i innych kosztów mieszkania w czasie trwania postępowania sądowego, do pokrywania których zobligowani są spadkobiercy.
- W kancelarii notarialnej – jest to dość kosztowny, ale najszybszy sposób. Korzystny dla osób chcących jak najszybciej sprzedać mieszkanie, aby nie ponosić kosztów z nim związanych jak np. czynsz, remont czy inne opłaty wynikające z faktu, że mieszkanie stoi puste. U notariusza muszą stawić się wszyscy spadkobiercy, również ustawowi, nie ujęci w testamencie, jest to obowiązkowy warunek, który zapobiega ewentualnemu podważaniu testamentu w przyszłości. Ten wymóg może sprawiać pewien problem, ale warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ po poświadczeniu u notariusza można bezzwłocznie uruchomić procedurę sprzedaży mieszkania.
Sprzedaż odziedziczonego mieszkania – jak wyglądają kwestie podatkowe?
Złożenie deklaracji do Urzędu Skarbowego jest obowiązkowe, nawet jeśli jesteśmy zwolnieni z podatku od spadku. Mamy na to pół roku od uprawomocnienia się postanowienia sądu w sprawie nabycia spadku lub od sporządzenia zapisu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. W celu skorzystania z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn składamy formularz podatkowy SD – Z2.
Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia może skutkować nałożeniem przez Urząd Skarbowy wysokiej kary finansowej.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wpływy z tytułu spadku nie przekraczają kwoty wolnej od podatku obowiązującej w danym roku podatkowym, wtedy można nie składać deklaracji, ale jest to praktycznie niemożliwe w przypadku dziedziczenia nieruchomości.
Podatek od spadku – kto musi go zapłacić?
Z podatku od spadku całkowicie zwolniona jest najbliższa rodzina spadkodawcy:
- współmałżonek
- zstępni – dzieci, wnuki, prawnuki,
- osoby przebywające obecnie lub w przeszłości w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, placówkach opiekuńczo – wychowawczych ( na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązującej od 27. 10. 2020)
- wstępni – rodzice, dziadkowie
- rodzeństwo
- pasierb
- ojczym i macocha.
WAŻNE!!
Podczas sprzedaży nieruchomości nabytej drogą spadku zawsze należy przedłożyć kupującemu zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, że podatek został opłacony lub był nienależny. Taki dokument jest bezwzględnie wymagany przez notariusza podczas podpisywaniu aktu sprzedaży nieruchomości.
Warto pamiętać, że nawiązując współpracę z biurem nieruchomości klient zostaje odciążony z załatwiania osobiście wielu formalności – pracownicy agencji w jego imieniu kompletują dokumentację, m.in. załatwiają zaświadczenia z US.
Czy trzeba zapłacić podatek od sprzedaży odziedziczonego mieszkania?
Podatek od sprzedaży nieruchomości to zupełnie inna kwestia, niż podatek od spadku.
Od 1 stycznia 2019 roku diametralnie zmieniły się przepisy dotyczące podatku od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości. Do tej pory spadkobierca musiał czekać 5 lat, aby móc sprzedać odziedziczoną nieruchomość bez płacenia podatku. Obecnie wygląda to inaczej – pięcioletni termin nadal jest obowiązujący, ale w odniesieniu do spadkodawcy.
W praktyce oznacza to, że 5 lat liczymy nie od momentu otrzymania nieruchomości w spadku, ale od chwili jej zakupu lub wybudowania przez spadkodawcę.
Podsumowując – sprzedaż mieszkania ze spadku jest możliwa od momentu nabycia spadku, czyli śmierci spadkodawcy.
Co w sytuacji, gdy chcesz uniknąć podatku, a nieruchomość została nabyta lub wybudowana przez spadkodawcę krótko przed jego śmiercią?
- Można odczekać wymagany ustawowo okres pięciu lat ( należy pamiętać, że czas liczymy do końca roku kalendarzowego , w którym spadkodawca nabył nieruchomość)
- Można sprzedać nieruchomość, ale kwotę uzyskaną ze sprzedaży należy w całości przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe np. zakup działki, remont domu lub spłatę kredytu zaciągniętego na zamieszkiwaną nieruchomość. Należy pamiętać o udokumentowaniu wszystkich wydatków i zachowaniu faktur, ponieważ Urząd Skarbowy ma 5 lat na przeprowadzenie kontroli – po tym okresie sprawa ulega przedawnieniu.
Sprzedaż odziedziczonego mieszkania
Jak korzystnie sprzedać mieszkanie ze spadku?
Sprzedając nieruchomość warto mieć świadomość wszystkich wymaganych prawem procedur. Zachęcamy do korzystania z usług naszego biura Nieruchomości Poznań – posiadamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by przeprowadzić transakcję sprawnie, szybko
i bez niepotrzebnego stresu.
- Biuro Nieruchomości Poznań
- Sprzedaż nieruchomości kompleksowo
- Nieruchomości – wynajem, sprzedaż Poznań
Chcesz sprzedać dom lub mieszkanie? Zachęcamy do przeczytania naszych wcześniejszych artykułów, dowiesz się z nich, jak przygotować nieruchomość do sprzedaży oraz jakie dokumenty są niezbędne do podpisania aktu sprzedaży:
- Jak sprzedać dom?
- Jak sprzedać mieszkanie?
- Sprzedaż mieszkania z lokatorem