Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci to obecnie niezwykle popularna forma organizowania czasu dla najmłodszych, jak i ciekawe urozmaicenie codziennych obowiązków szkolnych. Aktualnie bardzo duży odsetek młodzieży szkolnej uczęszcza na dodatkowe lekcje gry na instrumentach, treningi sportowe lub wszystkie inne aktywności dostępne w puli. Ciekawym pomysłem, na który szczególnie chcieliśmy zwrócić uwagę w tym artykule, są kursy robotyki, czyli specjalne zajęcia dla najmłodszych poświęcone głównie tematyce nowych technologii, programowania i prostym elementom mechatroniki.
Jak to wygląda?
W kursach robotyki mogą już brać udział dzieci w wieku 8 lat. Zajęcia prowadzone są zazwyczaj na kilku poziomach zaawansowania. Popularną techniką jest wykorzystywanie znanych i lubianych klocków lego, które w wachlarzu swoich wszechstronnych zastosowań mają również możliwość podłączenia elementów elektrycznych. Dzieci w większości uwielbiają klocki lego, dlatego ich zastosowanie może przywoływać pozytywne emocje, jak również przyczyniać się do zwiększania zainteresowania. Na kursach robotyki wykorzystuje się najczęściej zaawansowane zestawy zabawek Lego Mindstorms, które pozwalają na typowo praktyczny charakter zajęć.
Tematyka zajęć
Na kursach robotyki aspirujący inżynierowie, zajmują się konstruowaniem i budową robotów. Następne etapy to wprawianie prowizorycznych maszyn w ruch. To świetna okazja na rozwój kompetencji informatycznych, jak i technicznego zacięcia. Młodzi konstruktorzy mogą również rozwijać wyobraźnię przestrzenną oraz twórczo myśleć, co z pewnością wpłynie na zmysł artystyczny i poszerzy horyzonty. Podczas kursów robotyki, uczestnicy zajmują się tematyką prędkości, mocy, trajektorii, poznają algorytmy sterowania, jak również budowę silnika. Programowanie robotów to finalny proces, do którego trzeba solidnie przygotować się pod względem teoretycznym. Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie te stosunkowo trudne zagadnienia, przedstawiane są w sposób adekwatny do wieku uczestników. Cały proces wdrażany jest etapami przez osoby doświadczone zarówno w prowadzeniu kursów robotyki, jak i w pracy z dziećmi. Takie połączenie to duża szansa na zainteresowanie tematyką, a co za tym idzie powodzenie całego kursu.
Tego typu zajęcia przeznaczone są raczej dla umysłów ścisłych, jednak wiek 8-15 lat to właśnie czas, w którym poznaje się swoje specjalizacje w dziedzinie nauki, dlatego nawet jeżeli jesteśmy przekonani, że nasze dziecko to bardziej humanista, to również warto zapisać je na kursy robotyki, na których będzie miało szansę rozwinąć swoje zainteresowania również od strony bardziej technicznej.