Lokum Deweloper, lider w segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie we Wrocławiu, prezentuje wyniki finansowe po trzech kwartałach 2018 r.

0
1484
Lokum Deweloper
Lokum Deweloper

Lokum Deweloper, lider w segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie we Wrocławiu, prezentuje wyniki finansowe po trzech kwartałach 2018 r.

  • Grupa Lokum Deweloper osiągnęła 225 mln zł przychodu i 51 mln zł zysku netto.
  • Od początku roku Spółka rozpoznała w wyniku 620 lokali wobec 189 w tym samym okresie 2017 roku.
  • Rentowność brutto została odnotowana na poziomie 36,8%.

W trzech kwartałach 2018 roku Grupa Lokum Deweloper wypracowała 225 mln zł przychodu, uzyskując tym samym wynik lepszy niż w całym 2017 roku. Przychód ten jest wyższy o 246% od tego osiągniętego w analogicznym okresie roku ubiegłego (65 mln zł). Zysk netto wyniósł 51 mln zł, wobec 7,2 mln rok wcześniej i oznacza wzrost aż o 604%.

– Wysoki wynik finansowy jest efektem niesłabnącego zainteresowania naszymi osiedlami oraz rekordowej sprzedaży w dwóch ostatnich latach. Zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji kumulacja przekazań przypadła na drugą połowę roku. W III kwartale zakończyliśmy realizację i przekazaliśmy mieszkania w pierwszych etapach naszych krakowskich inwestycji Lokum Siesta i Lokum Vista, a także w etapach IIb i Va wrocławskiego osiedla Lokum Victoria. W sumie od początku roku rozpoznaliśmy w wyniku 620 lokali, z czego aż 596 lokali przypadło na sam III kwartał. Obecnie przekazujemy lokale w dwóch kolejnych etapach osiedla Lokum Victoria, które zostaną rozpoznane w wyniku w IV kwartale, i tym samym kończymy proces odbiorowy zaplanowany na ten rok – mówi Bartosz Kuźniar, Prezes Zarządu Lokum Deweloper.

Mimo pojawiających się na rynku deweloperskim problemów związanych z deficytem materiałów budowlanych, czy trudnościami w pozyskaniu wykwalifikowanej siły roboczej, Grupa Lokum Deweloper terminowo zrealizowała zaplanowane na ten rok projekty. Było to możliwe dzięki pełnieniu roli generalnego wykonawcy. Taki model biznesowy pozwala na zapewnienie najwyższej jakości prowadzonych inwestycji, skrócenie czasu ich realizacji, a także optymalizację kosztów produkcji. Grupa Lokum Deweloper utrzymuje bardzo dobrą kondycję finansową. Na koniec września 2018 r. dysponowała 152 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, a zadłużenie finansowe netto Grupy wynosiło zaledwie 39 mln zł.

Potencjał rozpoznań Grupy na rok 2018 wynosi 973 lokale i na koniec września został zrealizowany w 93%. W pierwszych trzech kwartałach tego roku suma lokali objętych umowami deweloperskimi, przedwstępnymi, rezerwacyjnymi oraz lokali rozpoznanych w wyniku wyniosła 902 szt. Ten sam wskaźnik dla roku 2019 sięga już 70%.
Spółka odnotowała 20% wzrost sprzedaży r/r. Po 3 kwartałach 2018 r. umowami deweloperskimi i przedwstępnymi objęte były 784 lokale wobec 651 w roku ubiegłym.

  Od 21 lutego małe i średnie firmy mogą się ubiegać o wsparcie badań i innowacji. Do wykorzystania w pierwszym naborze będzie prawie 4,5 mld zł z Funduszy Europejskich

– Cieszymy się, że Klienci doceniają wysoki standard wykonania, doskonałą lokalizację oraz starannie zaaranżowane części wspólne realizowanych przez nas osiedli. W całym 2018 roku planujemy sprzedać ponad 1000 lokali, podobnie jak w roku ubiegłym – dodaje Bartosz Kuźniar.
Na koniec września Spółka posiadała w ofercie 637 lokali (czyli mniej o 21% niż w roku ubiegłym). W realizacji było ich 1 279.

– Kurcząca się oferta jest pochodną opóźnień w wydawaniu decyzji urzędowych dotyczących realizacji nowych projektów. Intensywnie pracujemy nad rozwijaniem banku ziemi. Przygotowujemy nowe inwestycje, które w najbliższych miesiącach wprowadzimy do sprzedaży – dodaje Prezes Zarządu Lokum Deweloper.
W tym roku Spółka zakontraktowała we Wrocławiu działkę przy ul. Poprzecznej, o powierzchni 15 ha umożliwiającą realizację 3 000 lokali. Dodatkowo nabyła grunt o powierzchni około 4,3 ha przy ul. Góralskiej oraz niecały 1 ha gruntu przy ul. Jaskółczej. W Krakowie Spółka zakupiła działkę przy ul. Klimeckiego o powierzchni 1,7 ha. Nabyte i zakontraktowane grunty o łącznej powierzchni 21,9 ha pozwolą na wybudowanie ponad 4 300 mieszkań. Cały bank ziemi Lokum Deweloper obejmujący zarówno lokale w przygotowaniu, jak i w realizacji to dziś ponad 11 000 lokali.
Zapraszamy do śledzenia naszego konta na Twitterze: twitter.com/LokumDeweloper
Więcej o Lokum Deweloper

Lokum Deweloper S.A. jest liderem w segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie oraz wiceliderem wrocławskiego rynku deweloperskiego. Zgodnie z przyjętą strategią Spółka rozwija działalność w Krakowie.
Dla swoich projektów Spółka pełni funkcję generalnego wykonawcy, co umożliwia osiągnięcie wysokiej jakości produkcji przy niskich kosztach realizacji. Konsekwentna realizacja celów w zakresie efektywności podejmowanych działań rokrocznie przynosi wyjątkowe rezultaty w postaci ponadprzeciętnych wskaźników rentowności. Polityka dywidendowa zakłada wypłatę do 50% skonsolidowanego zysku netto.

Więcej informacji: www.lokum-deweloper.pl lub na twitter.com/LokumDeweloper
Kontakt:
Grzegorz Marchel
dyrektor ds. marketingu
kom. 665 750 450
marchel@lokumdeweloper.pl

ŹRÓDŁOlokumdeweloper.pl
Poprzedni artykułLokum Deweloper oddaje kolejne etapy Lokum Victoria
Następny artykułSzukasz pracowników? Rozwiązaniem jest kadra z Ukrainy i ze Wschodu