Systemy pomiarowe nowej technologii. Polski startup Efento ze wsparciem hub:raum

Cyfrowa transformacja może przynieść europejskiej gospodarce wzrost PKB o co najmniej 2,1 proc.

0
591Krakowski startup Efento znalazł się wśród dziewięciu finalistów programu WARP NB-IoT, organizowanego przez hub:raum, inkubator Deutsche Telekom. Firma pracuje nad sensorem stosowanym między innymi w transporcie produktów wrażliwych na zmiany temperatury. Efektem współpracy hub:raum z firmami będzie wsparcie techniczne, komercjalizacja pomysłów na europejskich rynkach oraz potencjalna inwestycja.

Program WARP NB-IoT skierowany do startupów i rozwijających się firm opierał się o rozwiązania mogące wykorzystać technologię radiową NB-IoT. Nowy standard pozwala na przesyłanie małych pakietów danych przez wiele urządzeń znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. Technologię można zastosować między innymi w procesie zarządzania lampami ulicznymi, pomiarami, śledzenia towarów czy cennych przedmiotów

W tym roku zdecydowaliśmy się na wsparcie aż 9 obiecujących projektów. Wybrane startupy otrzymają atrakcyjną mieszankę profitów, w tym dostęp do sieci Deutsche Telekom, wsparcie w przygotowaniu pilotażowego wdrożenia, dostęp do produktów i usług, a najciekawsze projekty będą miały szansę na wdrożenie rozwiązania dla klientów i partnerów w wybranych krajach. Warto podkreślić, że obecnie Deutsche Telekom wprowadza NB-IoT w ośmiu krajach: Polsce, Niemczech, Holandii, Grecji, Austrii, Słowacji, Chorwacji i na Węgrzech, co umożliwi komercjalizację wybranych projektów właśnie na tych rynkach – podkreśla Jakub Probola, szef hub:raum.

Spośród wszystkich zgłoszeń do programu hub:raum wybrał 12 interesujących projektów, a ich reprezentantów zaprosił do stolicy Małopolski na trzydniowe warsztaty, podczas których mieli oni okazję współpracować z trenerami, ekspertami DT z Niemiec, Polski, Austrii, Chorwacji, Grecji, Czech, Słowacji i Holandii, lokalnymi telekomami oraz zespołem hub:raum w ramach wykładów, sesji monitoringowych czy spotkań indywidualnych. Jury wytypowało 9 projektów, które zostały wybrane do dalszej współpracy, są to miedzy innymi:

  1. BS2 Sicherheitssysteme (Niemcy) – firma zajmująca się monitorowaniem korozji w obszarze infrastruktury i budownictwa.
  2. Digitanimal (Hiszpania) – zintegrowana platforma usług składająca się z urządzeń IoT i algorytmów, wspierająca rolników w zwiększeniu ich rentowności i poprawy dobrostanu zwierząt.
  3. Efento (Polska) koncentruje się na rozwiązaniach w dziedzinie IoT i komunikacji M2M w branżach spożywczej, medycynie i farmacji. Oferuje zintegrowane rozwiązanie do monitorowania i analizy danych na podstawie różnych parametrów fizycznych.
  4. IoT.water (Czechy) – system umożliwia zdalne odczyty liczników wody, a dane mogą być przesyłane za pośrednictwem sieci NB-IoT.
  5. Istmos (Grecja) – rozwiązanie umożliwia śledzenie szczegółów dotyczących warunków transportu i magazynowania poszczególnych butelek wina, otwierając zupełnie nowe możliwości i modele biznesowe na rynku wina.
  6. Meazon (Grecja) oferuje rewolucyjny i ekonomiczny sposób pozyskiwania danych z czujników energii oraz łączenia ich z analizą Big Data, interfejsami API i usługami online dla rynku energetycznego.
  7. Sensolus (Belgia) łączy nieenergetyczne zasoby bezpośrednio z chmurą, dzięki czemu stają się one cyfrowe, odblokowując w ten sposób nadwyżkę pojemności zasobów fizycznych i umożliwiając natychmiastowe wyszukiwanie, utrzymanie i płacenie za każde użycie.
  8. Smart Sense (Chorwacja) opracowuje niewielką, elastyczną, modułową, niedrogą i łatwą do wdrożenia stację monitorowania jakości powietrza, a także platformę IOT i aplikację internetową, służącą do wizualizacji i prezentacji zebranych danych.
  9. ToolSense (Austria) – oferuje łączność i analizę danych czujników dla mobilnych narzędzi elektrycznych.

Kontakt:
T-Mobile Polska
Konrad Mróz
konrad.mroz@t-mobile.pl

O hub:raum

hub:raum to inkubator Deutsche Telekom, który wspiera startupy w rozwoju biznesu pod skrzydłami wiodącego europejskiego telekomu, zapewniając im finansowanie projektu od podstaw oraz prowadząc programy w wielu obszarach, takich jak: komunikacja i łączność, sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy i rozwiązania dla inteligentnych domów. Od 2012 roku hub:raum zgromadził w portfolio ponad 20 inwestycji oraz stworzył ekosystem, na który składa się około 200 partnerskich startupów. Więcej informacji na www.hubraum.com.