Funkcjonalność i bezpieczeństwo placu zabaw – jak je osiągnąć?

0
1227

Funkcjonalność i bezpieczeństwo placu zabaw. Bezpieczeństwo na placu zabaw jest aspektem, bez którego zabawa niewątpliwie nie może być udana. Idealne połączenie to jednak obecność wyposażenia, które sprawia naszym pociechom prawdziwą radość, a zarazem stanowi gwarancję bezpieczeństwa dzieci na placu zabaw.

Nowoczesne rozwiązania rekreacyjne na placach zabaw

Dawniej place zabaw wyposażano dość ubogo – jakaś huśtawka, zjeżdżalnia, piaskownica, ewentualnie bujak. To musiało wystarczyć, mimo że stan techniczny tych urządzeń również pozostawiał wiele do życzenia, poddając tym samym w wątpliwość bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw. Obecnie trendy w projektowaniu są zupełnie inne. Dba się o różnorodność urządzeń, o to, by spełniały oczekiwania współczesnych dzieci, angażując ich uwagę na długie godziny. W dobie Netflixa i gier komputerowych jest to prawdziwe wyzwanie.

Na szczęście, nowoczesne, bezpieczne place zabaw to miejsca rodem z dziecięcych fantazji. Jeśli wybierzemy odpowiedzialnego producenta, możemy mieć pewność zarówno jakości wykonania, jak i funkcjonalności wyposażenia.

Linaria, ścieżki zdrowia, instrumenty muzyczne, pojazdy, trampoliny, domki czy zjazdy linowe… to w zasadzie już norma na placach zabaw. Norma, o której dzieci z lat 80. czy 90. mogły tylko pomarzyć. Współcześni producenci wręcz prześcigają się w przenoszeniu na place zabaw rozwiązań znanych wcześniej tylko z parków rozrywki czy też w tworzeniu zupełnie nowych projektów, będących realizacją postulatu funkcjonalności i bezpieczeństwa na placu zabaw.

Wśród najświeższych innowacji na placach zabaw zdecydowanie wyróżnia się jumping pillow – dmuchana poduszka do skakania, z której może korzystać jednocześnie wiele osób.  Często można spotkać także elementy dydaktyczne, które wywierają pozytywny wpływ na rozwój najmłodszych oraz urządzenia integracyjne, dzięki którym dzieci niepełnosprawne nie będą wykluczone z zabawy.

Certyfikowane i atestowane place zabaw dla dzieci

Zarówno certyfikaty, jak i atesty są dokumentami potwierdzającymi bezpieczeństwo danego urządzenia zabawowego. Różnica między nimi polega na tym, że certyfikowane może być całe urządzenie, natomiast atestem potwierdza się niestanowienie zagrożenia jedynie przez materiał, dla jakiego dokument został wystawiony.

  Braki kadrowe wśród maszynistów

Oferujący bezpieczne place zabaw producent z pewnością będzie miał w asortymencie certyfikowane oraz atestowane wyposażenie. W przypadku publicznych placów zabaw korzystanie z takich właśnie urządzeń jest wręcz wymagane prawnie. Kupując zabawki do przydomowego ogrodu, możemy pozwolić sobie na wybór tańszej opcji bez udokumentowanego bezpieczeństwa, jednak pozostaje pytanie, czy to faktycznie oszczędność, skoro taki element może okazać się niebezpieczny dla naszego dziecka?

Jak wybrać nawierzchnię na plac zabaw?

Plac zabaw bezpieczny to jednak nie tylko atestowane tworzywa i certyfikowane urządzenia zabawowe. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z roli, jaką dla bezpieczeństwa oraz komfortu zabawy odgrywa odpowiednie podłoże obiektu rekreacyjnego. Jego dobór do publicznego miejsca rekreacji również obwarowany jest szeregiem przepisów, które trzeba spełnić, dlatego w tym wypadku warto zdać się na pomoc doświadczonego w tworzeniu bezpiecznych placów zabaw producenta.

Nawierzchnie bezpieczne na place zabaw występują w różnych postaciach, np. jako gumowe wióry, podłoże wylewane z granulatu czy gumowe płytki. Oprócz tego na obiektach rekreacyjnych często wykorzystywane są maty przerostowe, piasek, a nawet trawa – prawdziwa lub sztuczna.

Warto wiedzieć, kiedy można, czy wręcz trzeba zastosować na placach zabaw bezpieczne nawierzchnie, z jakiego tworzywa w danym przypadku powinny zostać wykonane oraz jaka powinna być ich grubość, aby zapewnić odpowiednią amortyzację w razie upadku dziecka.

Przyjazny dla użytkowników i bezpieczny plac zabaw – otoczenie

Istotne jest nie tylko wyposażenie placu zabaw, ale również sposób, w jak zaprojektowane zostało jego otoczenie. Dla uzyskania pełni funkcjonalności obiektu warto dobrać do niego małą architekturę, taką jak ławeczki, przewijaki dla dzieci czy pojemniki na śmieci. Obecnie elementy te występują w tak wielu formach, że można je z powodzeniem dopasować do placów zabaw o każdej estetyce, zarówno tej bardziej tradycyjnej, jak i modernistycznej.

  To jest nasz drób! Wysoka jakość – europejska gwarancja

Bezpieczne place zabaw dla dzieci są również ogrodzone – ma to duże znaczenie, zwłaszcza jeśli obiekt znajduje się w pobliżu ruchliwej drogi. Płot może też w pewnym stopniu chronić miejsce zabaw (a zwłaszcza piaskownicę) przed dostępem zwierząt.

Warto pamiętać, aby place zabaw sytuować w miejscach możliwie zacienionych – w miesiącach letnich wysoki poziom nasłonecznienia jest nieprzyjemny dla bawiących się dzieci, ale nie chodzi tu wyłącznie o komfort. Zabawa w upalny dzień to naruszenie zasad bezpieczeństwa na placu zabaw ze względu na ryzyko udaru cieplnego, a nawet poparzeń spowodowanych przez silnie nagrzane, metalowe elementy urządzeń.

Plac zabaw – po co strefa dla rodzica?

Ostatnio bardzo istotny jest również trend budowania placów zabaw w pobliżu siłowni zewnętrznych, atlasów treningowych z regulacją obciążenia, parków do uprawiania street workoutu, torów dla wrotkarzy, boisk czy innych obiektów rekreacyjnych na świeżym powietrzu.

W ten sposób powstają kompleksowo wyposażone, rozległe obiekty sportowo-wypoczynkowe, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Wybranie się tam z całą rodziną może okazać się świetnym wyborem na niedzielne popołudnie. Najmłodsi jej członkowie mogą bawić się bezpiecznie na placu zabaw pod czujnym okiem rodziców, którzy jednocześnie dbają o własną sylwetkę lub realizują swoje pasje.

Podsumowanie

Najistotniejszymi aktualnymi trendami w projektowaniu placów zabaw jest obecność jak najbardziej unikalnych, nowatorskich urządzeń zabawowych, duża różnorodność elementów wyposażenia oraz odpowiednie dostosowanie otoczenia samego obiektu. Na wysoki poziom bezpieczeństwa dzieci na placach zabaw wpływ ma również stosowanie właściwie dobranych nawierzchni bezpiecznych, place zabaw powinny również składać się z certyfikowanych urządzeń.

W pełni funkcjonalny i bezpieczny plac zabaw dla dzieci pomoże Ci zbudować firma Active Line z Lublina. Warto zapoznać się z szeroką ofertą urządzeń zabawowych, nawierzchni bezpiecznych, małej architektury, wyposażenia siłowni zewnętrznych czy placów do street workoutu zamieszczoną na stronie https://activeline.eu/ .

  Nakładanie danin podczas kryzysu może okazać się gwoździem do trumny wielu firm. Niektóre branże już dziś ledwo sobie radzą

Na szczególną uwagę zasługują nowinki, takie jak atlasy treningowe z regulacją obciążenia, zwane też prawdziwymi siłowniami zewnętrznymi, czy też wieloosobowe, nadmuchiwane poduszki do skakania.

Poprzedni artykułRozwój fotowoltaiki nie zwalnia. Rosnące ceny energii powodują, że na te inwestycje decyduje się coraz więcej przedsiębiorców
Następny artykułUE szykuje się na trudny sezon grzewczy. Plan redukcji zużycia gazu będzie pierwszym testem jedności