Heijunka – co musisz wiedzieć?

0
11203
lean.org.pl
lean.org.pl

Jak powszechnie wiadomo zarządzać może każdy. Nie każdy jednak będzie to robił skutecznie. Od lat eksperci od zarządzania prowadzą badania i testy, szukając metod, praktyk i narzędzi pozwalających sprawnie i co najważniejsze skutecznie zarządzać dużymi zasobami i procesami. Jedną z technik, która obecnie święci triumfy jest lean manufacturing, doskonale sprawdzający się system, który realnie zmniejsza marnotrawienie czasu i zasobów w procesie produkcji. Nie każdy jednak wie, że ten system buduje swoje założenia na innym niezwykle ciekawym koncepcie Heijunka, o który to dzisiaj postaramy się wam przybliżyć.

Czym jest Heijunka?

Zaczynamy oczywiście od podstaw, czyli zdefiniowania sobie tego enigmatycznego pojęcia. Otóż wykorzystywana między innymi w przemyśle przetwórczym i motoryzacyjnym Heijunka to nic innego jak technika dążąca do poziomizacji procesu produkcji tak, aby zapewnić jej ciągły nieprzerwany przepływ. Odbywa się to poprzez odpowiednie harmonogramowanie zadań i optymalizację czynników mających wpływ na przebieg produkcji. Z podstawowej definicji wynika, że dotyczy to między innymi takich czynników jak poziomowanie zapotrzebowania, poziomowanie obciążenia i równoważenie obciążenia linii. Całe założenie sprowadza się do tego, aby zapewnić producentowi optymalną ilość dóbr, dokładnie wtedy, kiedy ich potrzeba.

Dlaczego powinieneś zgłębić Heijunke?

Skoro już wiemy czym Heijunka jest, to warto zastanowić się nad jej praktycznym zastosowaniem. Otóż w sieci znajdziemy mnóstwo przykładów dowodzących tego, że wdrożenie Heijunki do procesu produkcji potrafi zdziałać cuda. Równoważenie produkcji przy pomocy poziomowania zwiększa elastyczność i wydajność produkcji, ogranicza marnotrawstwo zasobów i czasu, oraz odciąża stanowiska robocze. To wszystko prowadzi do wielu innych korzyści, do których zaliczyć możemy między innymi zmniejszenie kosztów magazynowania poprzez ograniczenie zapasów.

Jest to naprawdę proste narzędzie, które możemy spotkać w kilku różnych postaciach. Do najpopularniejszych należą tablice magnetyczne i regały z półkami, chociaż można spotkać także tablice z kieszeniami. Tego typu tablice pozwalają usprawnić proces planowania produkcji i kontroli całego łańcucha dostaw wewnętrznych. Wszystko to przy pomocy zleceń produkcyjnych lub kart kanaban.

  Płyty drogowe betonowe - skuteczna alternatywa na drogi

Warto wspomnieć o tym, że Heijunka sprawdza się już od ponad 50 lat, kiedy to po raz pierwszy wdrożono ją w Japońskich zakładach Toyoty na potrzebę stricte przemysłu motoryzacyjnego, gdzie do dziś wykorzystywana jest najczęściej.

 

ŹRÓDŁOlean.org.pl
Poprzedni artykułJaki sprzęt do cukierni?
Następny artykułZdrowie i świeżość pasją KitchenAid