Planujemy budowę placu zabaw – o czym należy pamiętać?

0
1257

Planujemy budowę placu zabaw. Projektowanie placu zabaw to przedsięwzięcie, które w żadnym razie nie jest dziecinnie łatwe! Szczególnie w przypadku budowy obiektu rekreacyjnego w miejscu publicznym należy przestrzegać ściśle narzuconych przez prawo wytycznych. Dotyczą one np. usytuowania wyposażenia względem siebie i względem innych znajdujących się na terenie obiektów, zapewnienia odpowiedniej nawierzchni bezpiecznej placu zabaw czy korzystania z certyfikowanych urządzeń.

Opakowania na wynos z szerokim rantem do zgrzewu: https://metroo.pl/

Nawierzchnia bezpieczna na placu zabaw to podstawa!

Jednym z najważniejszych, choć często niepozornie wyglądającym elementem wyposażenia obiektu rekreacyjnego dla dzieci, jest jego podłoże. To, jaką bezpieczną nawierzchnię na plac zabaw wybierzemy, zależy od urządzeń, które zamierzamy na nim zainstalować. Każda taka zabawka, czy to ścianka wspinaczkowa czy bujak, ma określoną tzw. wysokość swobodnego upadku z urządzenia. Gdy jest ona wyższa niż 1 m, konieczne jest zastosowanie w obszarze wokół danego sprzętu nawierzchni bezpiecznej.

Współczynnik HIC – co to takiego?

Wysokość swobodnego upadku jest kluczowa dla określenia współczynnika HIC – to skrót od Head Injury Criterion, czyli kryterium urazu głowy. Za jego pomocą można sprawdzić, jakie konsekwencje może mieć upadek dziecka na dany rodzaj nawierzchni bezpiecznej. Określana jest maksymalna wysokość, z której można spaść na dane podłoże tak, aby nie spowodowało to zagrażających życiu obrażeń, takich jak wstrząśnienie mózgu czy pęknięcie czaszki.

Rodzaj, grubość oraz powierzchnię, na jakiej musi się znaleźć bezpieczna nawierzchnia określa się na podstawie wysokości swobodnego upadku urządzeń zabawowych – dobiera się do nich podłoże o HIC zapewniającym wystarczający poziom amortyzacji. Szczegóły dotyczące stosowania nawierzchni bezpiecznych na place zabaw znaleźć można w normie PN-EN 1177.

Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw – rodzaje

Bezpieczna nawierzchnia placu zabaw nie zawsze będzie taka sama. Wprost przeciwnie – zróżnicowanie w tym segmencie rynku może budzić zdumienie. Nie chodzi tylko o to, że mamy do czynienia z różnymi tworzywami, ale nawet w obrębie jednego rodzaju nawierzchni bezpiecznej można znaleźć mnóstwo jej wariantów barwnych oraz deseni. Tak jest m.in. w przypadku nawierzchni wylewanej z granulatu gumowego, z której da się wyczarować prawdziwe cuda.

  Nadchodzące lata będą okresem wielkich inwestycji na kolei. Firmy budowlane przygotowują się na kumulację projektów

Bezpieczne płytki na place zabaw również mogą wystąpić w dowolnym kolorze, co więcej często pojawiają się na nich bajkowe motywy. Można z nich ułożyć, niczym z puzzli, prawdziwe dziecięce królestwo. Kolejnym popularnym rodzajem bezpiecznych, gumowych nawierzchni na plac zabaw jest Rubber Mulch, przyjmujący postać wiórów.

Maty przerostowe to nawierzchnia bezpieczna w formie gumowej siatki, przez której oczka swobodnie może przerastać trawa. Do jej największych zalet należą właśnie ten naturalny wygląd, jak też doskonałe właściwości antypoślizgowe. Jeśli zaś chodzi o piasek, żwir, wióry drzewne, korę lub sztuczną trawę, to są to podłoża o dość niskim poziomie amortyzacji, które nie wszędzie się sprawdzą, ale ich zaletą jest stosunkowo niska cena.

To, jaki rodzaj nawierzchni bezpiecznej na plac zabaw wybierzemy, zależy od wymogów narzucanych nam przez przepisy prawa, specyficznych cech danej przestrzeni, jak również naszych indywidualnych upodobań.

Atestowane materiały i certyfikowane place zabaw

Mimo że określeń ,,atestowany” i ,,certyfikowany” często używa się zamiennie, tak naprawdę nie oznaczają one dokładnie tego samego. Atesty to bowiem dokumenty stwierdzające bezpieczeństwo określonego tworzywa, np. jego nietoksyczność, a certyfikat udzielany jest na całe urządzenie.

Urządzenia z certyfikatem czy bez?

Czy warto inwestować w urządzenia posiadające certyfikat bezpieczeństwa, skoro na ogół są one droższe od tych pozbawionych takiego dokumentu? Jak wyjaśnia nam Active Line, polski producent certyfikowanych placów zabaw, w przypadku montażu urządzeń w miejscu publicznym prawo stawia wymóg takiego udokumentowania ich bezpieczeństwa.

Gdy chcemy urządzić plac zabaw własnemu dziecku w przydomowym ogródku, kupno wyposażenia z certyfikatem nie jest konieczne, ale zdecydowanie warto dołożyć trochę więcej pieniędzy. Urządzenia z niepewnego źródła mogą się okazać po prostu niebezpieczne dla naszych pociech. Zdarzały się przypadki, kiedy dziecko zostało zakleszczone w elementach nieprawidłowo skonstruowanego zestawu zabawowego albo kaleczyło się o jego ostre krawędzie. Niektóre tworzywa okazywały się toksyczne lub powodowały u dzieci poważne reakcje alergiczne.

  J. Steinhoff: Krajowe bezpieczeństwo energetyczne pilnie wymaga długoterminowej strategii. Odnawialne źródła mogą zastąpić atom

Korzystanie z certyfikowanych placów zabaw, o ile dokument potwierdzający bezpieczeństwo został wystawiony przez rzetelną i niezależną instytucję, znacząco zmniejsza ryzyko towarzyszące szalonym dziecięcym zabawom.

Bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw – strefy bezpieczeństwa wokół urządzeń

Bezpieczne place zabaw powstają z poszanowaniem granic stref bezpieczeństwa wokół urządzeń. Co to takiego? To jeden z podstawowych parametrów, jakie podawane są w specyfikacji technicznej dołączanej przez producenta do każdego z urządzeń zabawowych. Strefa bezpieczeństwa to po prostu powierzchnia wokół danego sprzętu (także nad i pod nim), w której nie mogą znajdować się żadne przeszkody, np. inne elementy wyposażenia placu zabaw, płoty, drzewa czy też budynki.

Na to, jaki obszar będzie zajmowała strefa bezpieczeństwa, wpływ ma np. wysokość swobodnego upadku z urządzenia. Kwestię wyznaczania takich stref reguluje norma PN-EN 1176. Bez przestrzegania ich granic nie da się stworzyć bezpiecznego placu zabaw dla dzieci, a zatem jest to jedna z najważniejszych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę w czasie projektowania.

Podsumowanie

Budowa placu zabaw to nie jest dziecinna igraszka, dlatego zawsze należy zlecać ją zaufanym projektantom i wykonawcom. Mimo istnienia wielu ograniczeń narzucanych przez prawo w celu zapewnienia bezpieczeństwa na placu zabaw, można wykonać go z jednoczesną dbałością o estetykę, w czym dużą rolę odgrywają fantazyjne gumowe nawierzchnie na plac zabaw.

Za pomoc w tworzeniu artykułu dziękujemy lubelskiej firmie Active Line, która oferuje certyfikowane place zabaw oraz duży wybór nawierzchni bezpiecznych. Eksperci Active Line chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz czuwają nad przebiegiem każdego etapu realizowanej inwestycji.

Zobacz również:

Poprzedni artykułPolska może wykorzystać zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw. To szansa na przyciągnięcie nowych inwestycji z zagranicy i zwiększenie eksportu
Następny artykułNowa ustawa antylichwiarska ograniczy dostęp do pożyczek. Eksperci przestrzegają, że wcale nie zadziała ona prokonsumencko