Poznań koduje – rośnie młode pokolenie informatyczek
Poznań koduje – rośnie młode pokolenie informatyczek

CODE::GIRLS

Badania pokazują, że kobiety są nierówno traktowane w obszarze IT. Jest to temat, który nurtuje wiele osób, w tym nastolatki. Patrycja Wasielewska, Agnieszka Mańke, Jagoda Janowska z grupy Code::Girls to młode licealistki z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Analizując raport „Kobiety w IT” przygotowany przez Fundację Carrots a także badania przeprowadzone przez Bureau of Labor Statistics and Harvard, Business Publishing, via National Center for Women & Information Technology doszły do wnisku, że stan ten jest widoczny również w Polsce. Kobiety są gorzej traktowane w firmach informatycznych, trudniej im dostać pracę, a co gorsza, już na etapie szkolnym są pomijane w realizacji projektów informatycznych.

Jednym z lekarstw na taki stan rzeczy mają być właśnie działania grupy Code::Girls, która swoje poczynania rozpoczęła w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Rozpoczynając swój projekt w październiku licealistki przygotowały kampanię „From dreams to success: your own path”, podczas której rozpoczęły prezentowanie kobiet, które przezwyciężyły wiele trudności i wspięły się na sam szczyt branży IT. Celem Code::Girls jest przełamanie barier, jakie zostały utworzone na przestrzeni lat przez szablonowe myślenie oraz pokazanie, że od spełnienia marzeń dzieli nas tylko jeden krok. Dodatkowo pragną przedstawić młodym dziewczynom wzorce do naśladowania oraz uświadomić im jak wiele wspaniałych kobiet zasłynęło jako informatyczki. Kampania wystartowała w lutym.

Poznanianki okazały się niesamowicie przedsiębiorczymi młodymi kobietami. Oprócz kampanii w mediach społecznościowych przygotowały i przeprowadziły wespół z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Międzynarodową Konferencję Naukowo-Praktyczną „Kobiety w IT – (nie)możliwy sukces”. Tryb konferencji został zmieniony ze stacjonarnego na zdalny, gdyż konferencja zaplanowana była na 20 marca 2020 r., a w połowie marca zostały zawieszone zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych. Jednak młode dziewczyny z Code::Girls nie poddały się, w końcu propagują informatykę wśród kobiet!

Poznań koduje – dzięki Patrycji, Agnieszce i Jagodzie konferencja odbyła się w trybie zdalnym i podczas obrad zaprezentowało swoje wykłady 13 prelegentów z Polski, Ukrainy, Szwecji i Szwajcarii. Konferencja dotarła do ponad sześciuset odbiorców. Część wystąpień dostępna jest publicznie w kampanii Code::Girls na ich platformie internetowej https://code-girls.org

  Właściciele hoteli będą walczyć o odszkodowania od państwa w sądzie. Polska Izba Hotelarzy przekonuje do składania pozwów indywidualnych

Młode organizatorki pokonały przeciwności losu. Nie jest to jednak dziwne, gdyż są to uczennice z najlepszego liceum w Poznaniu, w którym dyrektorem jest Marek Grefling znany z efektywnego motywowania uczniów do samodzielnej i ciężkiej pracy. Dzięki działaniom dyrekcji w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu uczniowie chętnie sięgają po różnorodne formy pracy służące ich własnemu rozwojowi.

Patrycja, Agnieszka i Jagoda – Code::Girls nie poprzestają na dotychczasowych działaniach. Rozmawiają z kolejnymi kobietami sukcesu z Polski i ze świata, kobitami, które odniosły sukces w branży IT i niebawem będzie można ich historie przeczytać na fanpage’u Code::Girls na Facebooku .

To nadal nie wszystko – młodych Poznanianek nie zatrzyma nic, bo wierzą w to, co robią. Code::Girls pragnie także wspomagać dzieci i młodzież zarówno w domach, szkołach czy domach dziecka nie tylko mentalnie w zakresie IT, ale również finansowo.

Od marzeń do sukcesu – ścieżka, którą podążają młode licealistki z pewnością jest wzorem do naśladowania dla innych uczniów. Trzymamy kciuki, by im się udało, bo ich sukces, to również sukces wielu innych młodych ludzi.

ŹRÓDŁOhttps://code-girls.org
Poprzedni artykułRząd wprowadza kolejne rozwiązania dla firm. Przedsiębiorcy czekają głównie na konkretny harmonogram odmrażania gospodarki
Następny artykułPaliwo na stacjach benzynowych jest najtańsze od 2016 roku. Spodziewane są dalsze spadki